koła regionalne
Miejscowość
Członkowie koła
CzorsztynBłachut
CzorsztynGABI
CzorsztynMilaniak Grażyna, Jan
CzorsztynPensjonat WIDOK
CzorsztynPlewa Elżbieta
CzorsztynU Grzegorza
CzorsztynWilla Jasna
HubaSzumal Beata
HubkaChmielak Halina
KluszkowceAdamcykówka
KluszkowceBednarczyk Janina
KluszkowceU Franka
KluszkowceU Tadka
KluszkowceZacisze
ManiowyDom Wczasowy KAZIK
MizernaBabiak
MizernaU Kazka
Sromowce WyżneDomek pod Cisowcem

Koło Terenowe Czorsztyn

Czorsztyn - średniowieczna warownia królów polskich, której ruiny wznoszą się wysoko nad wodami Dunajca, spogląda w stronę młodszej ok. 100 lat warowni węgierskiej w Niedzicy. Przez prawie 500 lat obydwa te zamki strzegły granicy polsko-węgierskiej, oraz odwiecznych szlaków kupieckich, łączących kraje położone po obu stronach Karpat. Dziś zamki te leżą w granicach Polski i przeglądając się w wodach jeziora czorsztyńskiego, stanowią malownicze uzupełnienie krajobrazu Pienin, jednego z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce.


Gmina Czorsztyn położona jest w południowej części województwa małopolskiego, zamknięta pomiędzy pasmem Gorców a łańcuchem górskim Pienin. Rejon ten uważany jest za perłę osobliwości przyrodniczych i widokowych. Siedem malowniczych miejscowości leżących na stokach Pienin i Gorców rozciąga się wzdłuż górskiej i rwącej rzeki Dunajec. Do osobliwości przyrodniczych tego rejonu należy zaliczyć rezerwat przyrodniczy "Zamek" w Czorsztynie, "Modrzewie" w Kluszkowcach oraz osnutą legendami górę Wżar (767 m n.p.m.) z jej anomaliami magnetycznymi. Znajdujące się po jej północnej stronie wyciągi narciarskie stanowią raj dla amatorów białego szaleństwa.
Południowo-wschodnia część gminy Czorsztyn leży na terenie Pienin Właściwych, wraz ze słynnym Przełomem Dunajca oraz masywem Trzech Koron (982 m n.p.m.). Zróżnicowana rzeźba terenu oraz doliny w formie głębokich wąwozów, skaliste szczyty i turnie, nadają tej części Pienin charakter wysokogórski mimo - że ich wysokość nie przekracza 1000 m n.p.m. i jest niższa od otaczających Pieniny pozostałych grup górskich. Specyficzne warunki geologiczne i klimatyczne wytworzyły w tym regionie niezwykłą różnorodność flory i fauny. Na terenie Pienin znajduje się Pieniński Park Narodowy; www.pieninypn.pl  
Największą atrakcją Pienin na skalę międzynarodową jest spływ Przełomem Dunajca. Odcinek ok. 8 km, wzdłuż którego Dunajec wije się obok bajkowo wypiętrzonych białych i różowych skał, wznoszących się do ponad 500 m nad poziomem rzeki, stanowi niezapomnianą scenerię dla uczestników spływu.
Podstawową formą spędzania czasu są tu wędrówki piesze po szlakach turystycznych Pienin i Gorców. Na małej przestrzeni niczym w soczewce skupiają się wszelkie możliwe atrakcje, co w połączeniu z barwnym góralskim folklorem, kuchnią regionalną i zróżnicowaną bazą noclegową daje gwarancję spędzenia w tym rejonie niezapomnianych chwil.
Gmina Czorsztyn wchodzi w skład Lokalnej Grupy Działania Gorce-Pieniny; www.leadergorce-pieniny.pl  

Urząd Gminy Czorsztyn; www.czorsztyn.pl    tel. +48 18 27 50 070
Informacja turystyczna; www.czorsztyn.com.pl ;  e.mail; czorsztyn@czorsztyn.com.pl ;  tel. +48 18 26 50 366
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich; www.flisacy.com.pl


Strona główna : Aktualności : Imprezy : Koła regionalne : O nas : Wyszukiwanie :
Copyright 2022 Góralskie.net
Projekt graficzny GraphicsDesign.pl

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich; Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.