koła regionalne
Miejscowość
Członkowie koła
HałuszowaMaria Hryc Gospodarstwo Agroturystyczne
HałuszowaPokoje u Kowalczyków
KrościenkoBerezicka
KrościenkoChrobak Anna
KrościenkoTopolski Roman
Krościenko n.DBobak
Krościenko nad DunajcemAnna Biel
Krościenko nad DunajcemGospodarstwo Gościnne „Lubań”
Krościenko nad DunajcemKwatera prywatna
Krościenko nad DunajcemMarian Topolski Pokoje gościnne
Krościenko nad DunajcemWilla KRYSIA
KrośnicaU Ani

Gmina Krościenko

Krościenko n. Dunajcem położone jest w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości ok. 420 - 500 m n.p.m. pomiędzy pasmami gór; Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego u brzegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi, wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne, co najmniej od średniowiecza, biegnie obecnie droga krajowa nr 969 Nowy Sącz - Krościenko - Nowy Targ.
To dogodne położenie wyznacza miejscowości rolę bazy wypadowej dla turystów zwiedzających otaczające pasma górskie, szczególnie Pieniny, w czasie 1-2 dniowych wycieczek. Pobliskie tereny zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski. Osobliwością krajobrazową na międzynarodową skalę jest Przełom Dunajca. W sposób niepowtarzalny łączą się tutaj elementy przyrodnicze, kulturowe oraz ślady ciekawej historii.
Krościenko n. Dunajcem otrzymało prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego. Zostały one nadane aktem lokacyjnym z 1348 roku. Z tego okresu zachował się układ urbanistyczny z rynkiem i kościołem. W kościele znajdują się m. in. interesujące freski z XIV, XV i XVI wieku. O dawnym wyglądzie miasteczka świadczą cztery ponadstuletnie domy zachowane w południowej części pierzei rynku. W Grywałdzie w pięknym otoczeniu znajduje się kościół drewniany z XIV-XV wieku nazywany "bratem kościoła z Dębna".
Od 1963 r. Krościenko stanowi centrum Ruchu Światło-Życie; zjeżdżają tu corocznie liczni uczestnicy oaz z całej Polski i spoza jej granic.
Cenny składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu (prawy brzeg rzeki Dunajec). Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria" i "Dzikie" to szczawy alkaliczno-słone. Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje.
Na turystów i wczasowiczów oczekuje około 700 miejsc w domach wczasowych i kwaterach prywatnych, oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Funkcjonuje również pole namiotowe na około 1000 miejsc, położone na prawym brzegu Dunajca w odległości ok. 1200 m od centrum miejscowości. Dojazd ulicą Zdrojową.

Urząd Gminy; www.kroscienko-nad-dunajcem.pl ; e-mail; gmina@kroscienko.pl 
                          tel. (+48 18)262-30-77, 

Pieniński Park Narodowy; www.pieninypn.pl


Strona główna : Aktualności : Imprezy : Koła regionalne : O nas : Wyszukiwanie :
Copyright 2022 Góralskie.net
Projekt graficzny GraphicsDesign.pl

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich; Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.