koła regionalne
Miejscowość
Członkowie koła
NiedzicaH.A.T.A.
TrybszGronka Maria
TrybszŁukasik
TrybszModła Maria

Koło Terenowe Spisz

Gmina Łapsze Niżne położona jest na obszarze Spisza (Zamagurza Spiskiego). W jej skład wchodzi 9 sołectw: Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Kacwin, Niedzica, Niedzica-Zamek, Falsztyn, Frydman, Trybsz i Łapszanka.
Ogółem gmina zajmuje obszar 125 km kw., a zamieszkuje ją 8 831 osób.
W początkach XI wieku za panowania Bolesława Chrobrego cały Spisz, podobnie jak Słowacja należał do Polski. Na początku XIV wieku Węgrzy wykorzystali trudną sytuację Władysława Łokietka i zajęli Spisz Północny. Panowanie Węgier przetrwało do czasu I wojny światowej. Wpływ Węgier, a później Austro-Węgier zaznaczył się w spiskiej kulturze, tradycji i gwarze. Po zakończeniu I wojny światowej na Spiszu miał się odbyć plebiscyt, jadnak ostatecznie decyzję w tej sprawie podjęła w dniu 28 lipca 1920 r. Rada Ambasadorów w Spa - przyznając Polsce 14 wsi zamagurskich w tym miejscowości Gminy Łapsze. Następne zmiany przyniosły wydarzenia II wojny światowej. Słowacja otrzymała 14 wsi zamagurskich, w związku z czym w skład państwa słowackiego weszły również miejscowości gminy Łapsze. Po zakończeniu II wojny światowej, wracają one ponownie w granice Polski. 
Po burzliwej historii tego regionu pozostały warte zwiedzenia obiekty - niedzicki zamek z tajemniczą historią "testamentu Inków", zabytkowe kościoły, unikatowe piwnice frydmańskie czy nie spotykane gdzie indziej w Polsce kacwińskie "sypańce". Warto też zwrócić uwagę na dużą liczbę zabytkowych kapliczek na Spiszu, o których do dziś mieszkańcy potrafią opowiadać ciekawe legendy. Są to także tereny atrakcyjne ze względu na walory przyrodnicze np. rezerwat "Zielone Skałki: w Falsztynie, Przełom Białki w pobliżu Trybsza. Za uwagę zasługują szlaki turystyczne; Szlak Gotycki, Szlak Architektury Drewnianej i inne. Urokliwe i spokojne tereny gminy Łapsze to także raj dla rowerzystów. Jest to również świetna baza wypadowa w pobliskie Pieniny, Tatry i Gorce. Od strony północnej gmina graniczy z jeziorem czorsztyńskim, które uatrakcyjnia wypoczynek gości.

W gminie czynne są 3 przejścia graniczne ze Słowacją; w Niedzicy, Kacwinie, Łapszance.


Gmina Łapsze Niżne wchodzi w skład Lokalnej Grupy Działania "Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i okolicy";
www.spisz.org 

Gmina Łapsze Niżne; www.lapszenizne.pl ;      e-mail; gmina@lapszenizne.pl
                                        tel. +48 18 26 59 319
Zespół Zbiorników Wodnych w Niedzicy; www.zzw-niedzica.com.pl 

 


Strona główna : Aktualności : Imprezy : Koła regionalne : O nas : Wyszukiwanie :
Copyright 2022 Góralskie.net
Projekt graficzny GraphicsDesign.pl

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich; Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.