koła regionalne
Miejscowość
Członkowie koła
BustrykHarnaś
BustrykJaroszówka
MurzasichleBandrowska
MurzasichleGąsienica Andrzej
MurzasichleSzostak Maciej
PoroninChyc

Koło Terenowe PoroninHISTORIA
 

Pierwsze wzmianki o Poroninie pochodzą z roku 1624, ale istniała ona zapewne już wcześniej. Nazwa Poronin, ale w odniesieniu do rzeki, pojawia się już w 1254 r. Przypuszcza się, iż teren dzisiejszego centrum gminy był we wczesnym średniowieczu wielką polaną wypasową, przysiółkiem Białego Dunajca, o nazwie Bańkówki. Około 1813 r. założono w Poroninie zakład wytwarzający kosy i lemiesze (stąd nazwa wschodniej części Poronina - Kośne Hamry). Wieś szybko robiła karierę jako letnisko. Przed I wojną światową przebywali tu tak wybitni Polacy, jak: Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan. W latach 1947-90 znajdowało się tu Muzeum Lenina i stał jego pomnik. Po II wojnie światowej gromada (czyli gmina zbiorowa) Poronin obejmowała też sąsiednie wsie. W 1977 r. włączono je do gminy tatrzańskiej. W 1995 r. ponownie utworzono gminę Poronin. W jej skład wchodzi obecnie 7 wsi: Poronin, Bustryk. Małe Ciche, Murzasichle, Nowe Bystre, Suche oraz - najwyżej położona (1013 m n.p.m.) miejsowość w Polsce - Ząb.

TURYSTYKA

Ze względu na walory klimatyczno-przyrodnicze gmina Poronin jest wymarzonym miejscem do wypoczynku. Stoki Galicowej Grapy i Pasma Gubałowskiego sprzyjają rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej, a zimą narciarstwa zjazdowego i śladowego. Na terenie gminy działa 12 wyciągów narciarskich. Bliskość Tatr pozwala na uprawianie turystyki wysokogórskiej. W Poroninie zachowała się karczma z końca XIX w. i dziewiętnastowieczne domy i zagrody. Warto przyjechać do Nowego Bystrego, gdzie znajduje się ponad stuletni drewniany kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, czy też do wsi Ząb, aby podziwać zachowany tam drewniany kościół z oryginalnym wyposażeniem oraz cmentarz. Żywe są nadal w Poroninie dawne zwyczaje i obrzędy. Miejscowy Zespół Pieśni i Tańca "Harnasie" to już legenda polskiego folkloru. Jego koncertów można m.in. posłuchać podczas corocznie organizowanych w lipcu imprez "Poronińskiego Lata".

GOSPODARKA
Od pokoleń ludność gminy utrzymywała się głównie z hodowli bydła i owiec. Ponad jedną trzecią powierzchni gminy zajmują łąki, uprawia się tu także owies i ziemniaki. Najwięcej owiec hodowanych jest w Bustryku, a także w Suchem i w Zębie. Mężczyźni znajdują zatrudnienie w budownictwie, tradycyjnym zajęciu na Podhalu. Podstawowym źródłem dochodów mieszkańców jest jednak turystyka. W każdej ze wsi gminy Poronin czekają na gości domy wczasowe, pensjonaty i pokoje. Gmina oferuje łącznie 10 tysięcy miejsc noclegowych. Jest to zatem tyle, ile sama liczy mieszkańców.

Gmina Poronin wchodzi w skład Lokalnej Grupy Działania "Podhalańska Lokalna Grupa Działania";
www.podhalanska.pl

Urząd Gminy Poronin; www.poronin.pl , tel.;(0-18)20-74-112, e-mail; gmina@poronin.plStrona główna : Aktualności : Imprezy : Koła regionalne : O nas : Wyszukiwanie :
Copyright 2022 Góralskie.net
Projekt graficzny GraphicsDesign.pl

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich; Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.